Pojmy Arabica a Robusta ve spojení s kávou jste už nejspíš slyšeli. Jsou to dvě nejčastěji pěstované odrůdy kávovníku. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Obecně je arabika považována za tu kvalitnější, chutnější a dražší. Robusta zase vyniká svým zemitým výrazem, je nenáročná na pěstování a je levnější. Často se s nimi setkáte v rámci směsi v jednom balení, většinou pod neutrálním pojmem espresso směs nebo jako "blended". Někdy taková směs může být k dobru chuti, ale musí být skutečně dobře vyvážená. U nás však nedáme dopustit na jednodruhové kávy s vyjímečným aroma a jednotnou chutí. Případně na námi pečlivě vyladěné směsi jednotlivých arabik v unikátním poměru.
Robustu jako takovou u nás nenaleznete, pojďme si ale vyjasnit rozdíly.
1) Pěstování kávovníku
Arabika snese chladnější podnebí a má ráda kopce. Nadmořská výška pro kávovníky arabiky je mezi 600 a 2000 metry a je celkově náročnější a choulostivější rostlina. Kdežto robusta zvládá výrazné změny počasí i teplot a stačí ji nadmořská výška 200-600 metrů. Je přizpůsobivější okolním podmínkám a snese vyšší teploty, třeba i okolo 30 stupňů Celsia.
Tedy, arabika vyžaduje více péče a robusta je o něco samostatnější. I to se odráží na výsledné ceně.
2) Sklizeň kávovníků
U arabiky se využívá většinou ruční sběr, který je šetrnější k samotné rostlině a zaručuje menší počet nezralých zrn ve sklizni. Kávovníky jsou totiž "držáci" a rodí celý rok. Robustě se tolik péče nedostává a je často sklízena strojově, což se poté podepisuje především na keřích.
Věděli jste, že největším pěstitelem robusty je Vietnam? Arabika se pyšně roztahuje především na kopcích Jižní Ameriky, střední Afriky a Indonésie.
3) Produkce kávovníků
Celková světová produkce arabiky je zhruba 75 % a na robustu tak zbývá čtvrtina trhu. To se promítá na regálech s kávou v supermarketu i ve výběrových kavárnách.
Zajímavé je, že z jednoho kávovníku arabiky sklidíme zhruba 3-7 kilogramů zelených zrn, kdežto z kávovníku odrůdy robusta je to 8-18 kilogramů.
4) Vzhled
Kávové zrnko arabiky je štíhlejší a užší. Po upražení má výraznou a ladně zahnutou puklinu přes celé své tělo. Robusta vás asi nepřekvapí tím, že její zrno je robustnější, kulatější, zavřenější, ale přesto menší, než zrnko arabiky. Puklina je rovná a jasná.
5) Využití
Robusta bývá využívána velkými společnostmi na výrobu instantní kávy. Tu kvalitnější si doma můžete připravit ideálně ve směsi s arabikou, případně doporučujeme čistou robustu na filtr. Zkusit můžete i vietnamskou kávu, kde hořkou robustu smícháte se sladkým kondenzovaným mlékem a vznikne vám skoro kompletní dezert.
Arabika je všestranná a posílaná všemi směry příprav kávy od espressa po tureckou kávu z džezvy.
6) Povaha a chuť
Arabika je taková jemnější dáma. Má rozmanitější chutě, od čokolády až po květiny. Její aroma i chuť se rozvíjí a v ústech zraje jako víno.
Robusta už tolik po fialkách nevoní. Je drsnější, zemitější a výraznější. Hořká a hodně kávová. Což může být samozřejmě i preferencí.
7) Kofein
Robusta více šlape na plyn, protože se pyšní až 3x vyšší dávkou kofeinu. I proto zůstává v oblibě, přestože lidé preferují jemnější a rozmanitější tóny arabiky.