Možná se vám už stalo, že jste se těšili na avizované aroma kávy, kterou jste si pečlivě vybírali, ale nakonec se vůbec nedostavilo a vaše
očekávání nebylo naplněno. Žádná čokoláda, žádné oříšky. Věděli jste, že chyba může být v hrubosti namleté kávy?
1) Nejjemnější prach
To nejjemnější mletí je ideální pro přípravu kávy z džezvy. O přípravě turecké kávy jsme psali v tomto článku. Pokud budete mít hosta, který si tuto kávu vyžádá, můžete tuto hrubost mletí použít i pro přípravu „českého turka“.
2) Jemně a středně jemně mletá káva
Záměrně tyto dva stupně slučujeme, protože záleží na konkrétním stroji pro přípravu kávy. Jemně mletá káva je vhodná na espresso, ale pozor, raději vyzkoušejte. U některých pákových kávovarů se může stát, že mají sítka s většími dírkami a velmi jemně mletá káva by vám je mohla ucpat. Takové espresso pak opravdu není ono. Nebojte se poradit s baristou, budoucí výsledky za to opravdu stojí.
Kromě espressa je jemně mletá káva vhodná také do aeropressu a na oblíbený filtr. Rozdíl mezi středně jemně a jemně mletou kávou je pouhý jeden stupeň. Zkuste si sami porovnat, co vám bude vyhovovat nejvíce.
3) Středně hrubě a polohrubě mletá káva
I zde je rozdíl v nastavení mlýnku minimální, ale dokáže udělat velkou parádu. Středně hrubého a polohrubého mletí se nebojte pokud máte automatický překapávač, Chemex nebo vychytávky jako je Vacuum pot a Twist press.
Struktura středně hrubé mleté kávy připomíná hrubší písek.
4) Hrubě a extra hrubě mletá káva
Hrubě mletá zrna, rovná se oblíbený french press. Nebojte se, že by se louhovaná káva nestihla řádně vybarvit. O french pressu jsme psali v tomto článku.
Kapitola sama o sobě je pak extra hrubá káva. Velmi populární poslední dobou je takzvaný cold brew. Příprava kávy spočívá v dlouhém louhování hrubě mletých zrn za studena. Proces trvá 12-24 hodin a jeho tajemství tkví v trpělivosti. Výhodou cold brew je postupné uvolňování kofeinu. Už jste tuhle kávu zkusili třeba s ledem a plátkem citronu?
Máte dobrý mlýnek? A umíte ho správně nastavit?
Nebojte se poradit s baristou ve vašem okolí. Správné nastavení není věda, ale může se postarat o mnohem intenzivnější zážitek z kávového rituálu. U dražších elektrických mlýnků je nastavení hrubosti už jistota. U ručních mlýnků je potřeba se nejprve zorientovat a vyzkoušet na vlastních zrnkách.
Věřte, že čerstvě namletá káva na vhodnou hrubost vám zajistí opravdu skvělý zážitek.